Pomoc

Jeśli poszukujecie Państwo odpowiedzi na pytania związane z rozliczeniem podatku z UK, prosimy o sprawdzenie poniższej listy FAQ. Mamy nadzieję, że znajdą tu Państwo odpowiedzi na większość wątpliwości.

System PAYE – na czym polega?

PAYE (Pay As You Earn) to system, który HM Revenue & Customs (HMRC), czyli brytyjski urząd podatkowy wykorzystuje do gromadzenia informacji o podatku dochodowym i składkach na ubezpieczenia społeczne od pracowników w Wielkiej Brytanii. Jeśli byli Państwo zarejestrowani w systemie PAYE, rozliczenie podatku z Anglii można przeprowadzić nawet do czterech lat wstecz.

Rozliczenie podatku z UK – czy jest obowiązkowe?

W związku z tym, iż rozliczenie z HMRC nie jest konieczne nie mają Państwo obowiązku składania zeznania podatkowego z prośbą o zwrot należności z tytułu nadpłaty podatku, oczywiście o ile odrębne przepisy nie regulują tego obowiązku. Obowiązek taki mają na przykład osoby zarejestrowane jako Self Employed/Self Assessment. W związku z tym zwrot podatku z UK odzyskają te osoby, które same o niego wystąpią. Niemniej jednak zachęcamy wszystkich Państwa do zweryfikowania nadpłaty swojego podatku, dzięki której możliwe będzie uzyskanie dodatkowych środków finansowych z tytułu zwrotu podatku.

Wniosek o zwrot podatku z Anglii – do kiedy należy złożyć zeznanie podatkowe?

O odzyskanie podatku z tytułu pracy w Wielkiej Brytanii mogą się Państwo starać zarówno po zakończeniu roku podatkowego, w którym pracowali Państwo w UK (czyli po 5 kwietnia), jak i w trakcie trwania roku podatkowego. W tym drugim przypadku muszą Państwo zdeklarować, że po powrocie do Polski nie planują powracać Państwo na Wyspy do 5 kwietnia trwającego roku.

Czy brak jakichkolwiek dokumentów związanych z zatrudnieniem w Anglii wyklucza staranie się o zwrot podatku?

Rozliczenie z urzędem podatkowym w Wielkiej Brytanii jest możliwe po złożeniu pełnego wniosku składającego się z dokumentów otrzymanych od pracodawcy, jak i innych instytucji państwowych, w tym z urzędu skarbowego. Brak dokumentów nie oznacza, że staranie się o zwrot podatku z UK jest niemożliwe. W takiej sytuacji pomożemy Państwu uzyskać potrzebne informacje i na ich podstawie wystąpić z wnioskiem o rozliczenie nadpłaty podatku.

Informacja o przyznaniu zwrotu podatku z UK– kiedy i jak?

Urząd HMRC powiadamia listownie o wydanej decyzji podatkowej, stąd istotnym jest, aby we wniosku o zwrot podatku z Wielkiej Brytanii podali Państwo swój aktualny adres korespondencyjny. W decyzji jest również wskazany przybliżony termin wypłaty środków, które zostaną przekazane Państwu w formie czeku lub przelewu. Wypłata środków dla Państwa następuje według wyboru podatnika: przekazem pocztowym, przelewem na konto w PLN lub w GBP.
Jeśli nie znaleźli Państwo odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania związane z rozliczeniem podatku z brytyjskim urzędem skarbowym (HMRC), prosimy o kontakt z naszą firmą.

Dodaj komentarz