Mieszkają i pracują Państwo w Wielkiej Brytanii? Prezentujemy katalog podatków, jakie w związku z tym należy płacić.

Obowiązek podatkowy jaki dotyka rezydentów, czyli mieszkających i zatrudnionych przez dłuższy czas w Wielkiej Brytanii dotyczy kilkunastu rodzajów podatków, w zależności od sytuacji osobistej podatnika. Mamy nadzieję, iż poniższe zestawienie okaże się dla Państwa przydatne, ponieważ traktuje o podatkach, które najczęściej obciążają kieszenie brytyjskich podatników.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w Wielkiej Brytanii (z ang. Income Tax).
Podatek ten zapłacą ci z Państwa, którzy podejmują legalne zatrudnienie na terenie UK. Jego wysokość ustalana jest od kwoty uzyskiwanych dochodów. Corocznie przedstawiane są stawki podatku Income Tax, obowiązujące w danym roku. Zapłacą Państwo ten podatek, jeżeli miało miejsce zatrudnienie na etacie, pobierana była brytyjska emerytura, wynajmowali Państwo prywatną nieruchomość czy też uzyskali odsetki od posiadanych oszczędności.
Podatek dochodowy od osób prawnych w Wielkiej Brytanii (z ang. Corporation Tax).
Ci z Państwa, którzy prowadzą firmę na terenie UK będą płacili podatek w związku z prowadzoną działalnością. Jego stawka również zależna jest od wysokości dochodów i wielkości przedsiębiorstwa.
Podatek od uprzednio posiadanych aktywów w Wielkiej Brytanii z ang. Pre-owned Assets Tax.
To specyficzny rodzaj podatku dochodowego, który zapłacą Państwo w sytuacji związanej z osiągnięciem dochodów z aktywów, które były wcześniej przekazane osobom trzecim.
Podatek od zysków kapitałowych w Wielkiej Brytanii (z ang. Capital Gains Tax).
Przy korzystaniu z inwestycji kapitałowych w UK, będą Państwo zmuszeni, zgodnie z prawem dewizowym tego kraju zapłacić podatek w wysokości od 10 – 40 % od zysków uzyskanych z tychże inwestycji.
Podatek spadkowy w Wielkiej Brytanii (z ang. Inheritance Tax, IHT).
Na Wyspach ponosi się podatek związany z przekazaniem swojego majątku czy posiadłości beneficjentom takim jak dzieci lub wnuki. Warto wiedzieć, iż im wcześniej przekażą Państwo spadek, tym niższe będą progi podatkowe dla osób, które będą miały w obowiązku się z niego rozliczyć z brytyjskim urzędem.
Podatek VAT w Wielkiej Brytanii
Od 4 stycznia 2011 r. stawka podatku VAT w UK nie zmienia się i na większość towarów wynosi 20%. Część towarów dotknięta jest stawką obniżoną, tj. 5%, np. elektryczność, foteliki samochodowe dla dzieci oraz gaz. Z kolei zwolniona z podatku VAT jest większość produktów spożywczych, gazety, czasopisma, książki, ubranka dziecięce oraz np. sprzęt dla osób niepełnosprawnych.